











Sammonkatu 19, Pohja, Seinäjoki
Pohja
Seinäjoki Kerrostalo 2h, k, s, lasitettu parveke
Hinta
137 000 €
Koko
53 m²
Vuosi
2015
NÄYTTÖ 24/7-asuntoesittely. Astu sisään asuntoon ja liiku kohteessa vapaasti 3D-esittelyn avulla ilmoituksen linkin kautta!
Seinäjoen keskustan välittömässä läheisyydessä myynnissä tyylikäs kulmahuoneisto, jossa ikkunat suuntautuvat sekä etelään että länteen. Asunto sijaitsee Pohjan asuinalueella, josta pyöräilee viidessä minuutissa Seinäjoen keskustaan.
Huoneistossa on peilillinen liukuovikaapisto ja kulutusta kestävä lattialaatoitus eteisalueella. Tilavassa kylpyhuoneessa on erinomaiset tilat myös kodinhoidolle kaapistoineen. Kylpyhuoneen yhteydessä olevassa omassa saunassa on avattava tuuletusikkuna.
Olohuone ja keittiö ovat avaraa yhtenäistä tilaa, johon mahtuu hyvin keittiön ruokailupöytä ja olohuoneen kalusteet. Tilaa jää myös olohuoneen nurkkauksen työpisteelle. Keittiössä on kaksioksi erinomaiset kaapistotilat. Olohuoneesta on käynti parvekkeelle, jota on mahdollista hyödyntää lasituksen ansiosta aina keväästä myöhälle syksyyn.
Asunnon makuuhuoneessa on käyntiovena tilaa säästävä liukuovi ja makuuhuoneen korkeat kaapistot on upotettu seinän sisään, jonka avulla makuuhuoneeseen on saatu kätevästi lisäneliöitä.
Asunnossa on kauttaaltaan miellyttävä lattialämmitys. Kaukolämmitys sisältyy hoitovastikkeeseen. Autopistokepaikka nro 1 on yhtiön paras pistokepaikka ja se myydään erikseen omalla osakesarjalla asunnon ostajalle vh. 3000 €. Autopaikka sijaitsee sisäpihalla erillään muista pistokepaikoista autokatoksen päädyssä.
Huoneistossa on valokuituyhteys.
Lisätietoa ja yksityisnäytöt sovittavissa:
Matti Leskinen
yrittäjä, ekonomi, LKV
julkinen kaupanvahvistaja
Puh. 040 8494 373
matti.leskinen@asuntoekonomi.fi
Ostotarjouksen voit jättää vaivattomasti verkkopalvelumme kautta: https://asuntoekonomi.fi/asunnon-ostotarjous/
Varaa esittelyaika
Kohdenumero | 9569591 |
---|---|
Sijainti | Sammonkatu 19, 60120 Seinäjoki |
Omistusmuoto | Oma |
Huoneistoselitelmä | 2h, k, s, lasitettu parveke |
Huoneita | Kaksio |
Hallintamuoto | Asunto-osakeyhtiö |
Tyyppi | Kerrostalo (osake) |
Asuintilojen pinta-ala | 53 m² |
Kerros | 2/4 |
Vapautuminen | sopimuksen mukaan |
Kohteen kunto | Hyvä |
Energialuokka | C2013. |
Rakennusvuosi | 2015 |
Käyttöönottovuosi | 2015 |
Velaton hinta | 137 000 € |
---|---|
Myyntihinta | 137 000 € |
Velkaosuus | - |
Vuokrattu | Ei |
Vastikkeet | |
---|---|
Huoneiston yhtiövastike yht | 196,10 € / kk |
Rahoitusvastike | 0 € / kk |
Hoitovastike | 196,10 € / kk |
Muut maksut | Vesimaksut mittauksen mukaan, kylmä 5,00 €/m3 ja lämmin 11,50 €/m3. Autopistokepaikan vastike 11,93 euroa /kk. |
---|
Lämmitysmuodot |
|
---|---|
Oma sauna | Kyllä |
Hissi | Taloyhtiössä on hissi |
Parveke | Kyllä |
Antennijärjestelmä | Kaapeli-tv |
Auton säilytys | Autopaikat eri osakkein |
Muut säilytystilat |
|
---|---|
Muu varustelu |
|
Katto | |
---|---|
Kate | Huopa |
Rakennusmateriaalit | |
---|---|
Käytetyt rakennusmateriaalit |
|
Keittiö | |
---|---|
Keittiön muu varustelu |
|
Liesi |
|
Jääkaappi ja pakastin |
|
Keittiön lattia |
|
Keittiön seinät |
|
Kylpyhuone | |
---|---|
Kylpyhuoneen kuvaus | Kaapistoja ja laskutasoa |
Kylpyhuoneen varustelu |
|
Kylpyhuoneen lattia |
|
Kylpyhuoneen seinät |
|
Sauna | |
---|---|
Kiuas |
|
Saunan lattia |
|
Saunan seinät |
|
Makuuhuone | |
---|---|
Makuuhuoneen kuvaus | Makuuhuoneessa liukuovi. Kaapistot |
1 | |
Makuuhuoneen lattia |
|
Makuuhuoneen seinät |
|
Parveke | |
---|---|
Parveke |
|
Parvekkeen suunta |
|
Olohuone | |
---|---|
Olohuoneen lattia |
|
Olohuoneen seinät |
|
Koko | 1 320 m² |
---|---|
Omistus | Oma |
Kaavoitustilanne |
|
Kaavoitustiedot | Seinäjoen Kaupunki |
Nimi | Asunto Oy Seinäjoen Sammonkoti |
---|---|
Isännöitsijän tiedot | Isännöintitoimisto Oiva Isännöinti Seinäjoki Oy Kauppatori 1-3 C 60100 Seinäjoki Isännöitsijä Olli Rajala |
Huolto | Seinäjoen Talonmiespalvelu |
Tehdyt remontit | - 2017 Pystyviemärin vuoto. Yhtiössä havaittiin runkoviemärin vuoto asunnossa 13 tuotevian seurauksena 24.4.2017 ja tämä on korjattu perustajaurakoitsijan toimesta. Vahingot käytiin kartoittamassa VV-kuivauksen toimesta. Remontti saatiin päätökseen 16.6.2017. - 2019 Palovaroittimien paristot uusittu - 2020 Parvekelasit huollettu, käyttöturvahuolto 5 v takuu - 2020 Asuntojen A2 ja A7 vesivahinkokorjaus, pystyviemärit uusittu - 2021 Asuntojen A4 ja A10 pystyviemärit uusittu Yhtiö teetti ko. pystyviemärin vauriotutkimuksen syksyllä 2020. Valurautaviemäri oli halki noin metrin matkalta. Tutkimuksessa ilmeni, että putkessa on valmistusvirhe, joka on todennäköinen syy putken halkeamisessa. 2021 Pystyviemärien vaihto A4 ja A10. Asuntojen A4 ja A10 pystyviemärit on uusittu viemärikuvauksessa todettujen halkeamien vuoksi. Halkeamat eivät olleet aiheuttaneet kosteusvaurioita. Taloyhtiö on reklamoinut rakennusliikettä viemäreissä todettujen vaurioiden vuoksi asianajaja avustuksella. Taloyhtiön teetti asuntojen A2/A7 vuotovahingon aiheuttaneeseen haljenneeseen viemäriputkeen tutkimuksen. Tutkimuksessa ilmeni, että putkessa on valmistusvirhe, joka on todennäköinen syy putken halkeamisessa. V. 2021 huuhdeltiin ja kuvattiin kaikki pystyviemärit. Kuvauksessa ilmeni kahdessa asunnossa (A4 ja A10) halkeamaa ja kyseiset kohdat uusittiin. |
Tulevat remontit | Merkittävimmät kunnossapitotarpeet seuraavan 5 vuoden aikana - Iv-kanavien puhdistus ja säätö - Pystyviemäreiden mahdollinen uusiminen (rakennuttajan virhevastuu) |
Taloyhtiön autopaikat |
|
Huoneistojen lukumäärä | 19 |
Taloyhtiössä |
|
Taloyhtiössä muuta | Valokuituyhteys. Ilmanvaihtojärjestelmä: huoneistokohtainen tulo/poisto |
Nimi | Leskinen Matti |
---|---|
Sähköposti | matti.leskinen@asuntoekonomi.fi |
Puhelin | 040 8494 373 |
Yrityksen nimi | LKV Asuntoekonomitoimisto Oy |
Toimiston nimi | LKV Asuntoekonomitoimisto Oy |
Yrityksen nimi | LKV Asuntoekonomitoimisto Oy |
---|---|
Toimiston nimi | LKV Asuntoekonomitoimisto Oy |
Osoite | Loukontie 7, Seinäjoki |
Toimiston puhelin | 040 8494 373 |
Toimiston sähköposti | matti.leskinen@asuntoekonomi.fi |